CSILLAGFÜRT FAJTÁK
BALKÁNYI 23
A fajtaelismerés éve : 2005
keserű csillagfürt fajta
Fehérje tartalma a szójáéhoz hasonló, alkaloida mentesítés /kioldás/ után a gazdasági haszonállatok takarmányozásában felhasználható.
A hatósági vizsgálatok során a standardokhoz képest a legnagyobb zöldhozamot adta
N gyűjtő: kb. 9o kg/ha kötött nitrogénnel gazdagítja a talajt.
A laza szerkezetű, savanyú kémhatású talajok nagy tömeget adó zöldtrágya növénye.
ezerszemtömege : 370 gr.
a virágok színe : rózsaszín
Termesztése műtrágyázás nélkül is megvalósítható,szerény adagú makroelemek adagolását meghálálja
Kártevők a gyakorlatban nem károsítják, a görbüléses szárelhalás kórokozójával / Colletotrichum sp. /szemben eddig ellenálló
A tenyészidőben – amely 160 nap – vegyszeres lombvédelmet nem igényel
Szemtermése – korai vetés esetén – 20-30 q / ha
Zöldhüvelyes állapotban bedolgozva a hektáronkénti zöldtömeg: 35-40 to
Ajánlott vetőmag norma magtermesztés esetén 100-150 kg/ha, zöldtrágya vetésre 200 kg/ha
Magtermesztéskor súlypontos a minél korábbi vetésidő. Amint a talaj művelhető állapotba kerül, vetni kell, mert a megkésett vetés a szemtermést jelentősen csökkenti.
Tavaszi, fővetésű zöldtrágya vetés és annak bedolgozása után nyári, őszi vetésű növények termelhetők. A másodvetést csak akkor kezdjük el, amennyiben – a szalma lekerülése után – 8-12 mm csapadékot kapunk. A növény bedolgozásával meg kell várni az un. zöldhüvelyes állapotot.
Az agrár-környezetgazdálkodásban résztvevők, valamint a biotermelők számára nagy jelentőségű, de a hosszabb távra gondolkodó termelőknek is ajánlott a keserű csillagfürtök használata.
NELLY
Elismerésének éve: 1985
(Debreceni Egyetem)
Finom jellegű, elágazó szárú 70-100 cm magas (előfordulnak magasabb, kiugró egyedek).
A virágok színe kékesfehér. Az időjárástól és a termesztés körülményeitől függően a másod- illetve harmadrendű oldalhajtásokon is hozhat termést. A mag ezermagtömege: 280-340 g, nyersfehérje-tartalma: 34-36 %, összalkaloid-tartalma: 0,1 % alatti.
Kettős hasznosítású fajta. Nagy fehérjetartalmú abrak- illetve zöldtakarmánynövény.
Elsődlegesen a savanyú talajú, kedvezőtlen adottságú agroökológiai körzetek növénye, ahol más nagymagvú hüvelyes termesztését a környezeti adottságok nem teszik lehetővé.
A barna levél- és hüvelyfoltosságra kissé érzékeny. Gépi betakarításra kiválóan alkalmas. Kiváló elővetemény, növényi sorrendbe, vetésforgóba könnyen beilleszthető. Hektáronkénti légköri N gyűjtése 120-180 kg.
Tenyészideje: 130-150 nap. Potenciális termőképessége: 4-5 t/ha mag, illetve 30-40 t/ha zöldtömeg.
A savanyú kémhatású talajok növénye, az 1-2 %-nál magasabb mésztartalom már klorózist okoz.
Optimális vetésideje: magra korán a kitavaszodástól függően március-április első hete, zöldtömegre április második felétől május 10., másodvetés július 10. és augusztus 20. között. Javasolt csíraszám: magra 450-500 ezer db/ha 24-36 cm-es sortávolságra, zöldtömegre 600-700 ezer db/ha 12 cm-es sortávolságra. Vetésmélység: 2-3 cm-nél ne legyen több különösen kötöttebb talajon. Vegyszeres gyomirtással a termesztés teljesen gépesíthető.
Csillagfürt vetőmagkínálatunkat pillangós vetőmagok között erre a linkre kattintva találja!